Dzień Edukacji Narodowej czyli Dzień Nauczyciela

By M@lgosia on Październik 14, 2018 in info techniczne informacja dla rodziców with Brak komentarzy

Dzień Edukacji Narodowej czyli Dzień Nauczyciela

Dzień Nauczyciela, zwany od 1982 roku również Dniem Edukacji Narodowej, obchodzony jest w Polsce 14 października. Nie jest on dniem wolnym od pracy.

Święto to zostało ustanowione jako ukłon w stronę polskiej oświaty, przede wszystkim zaś nauczycieli, którzy odgrywają w niej bądź co bądź najważniejszą rolę. Podobna okazja funkcjonuje również w innych państwach świata, choć w odmiennych terminach. Na Ukrainie na przykład wypada ona w pierwszą niedzielę października, w Czechach 28 marca, w Hiszpanii 27 listopada, zaś w Meksyku 15 maja. Ponadto UESCO w 1994 roku wprowadziło również Światowy Dzień Nauczyciela, którego data została ustalona na 5 października.

14 października stanowi rocznicę powołania do życia Komisji Edukacji Narodowej (KEN) przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wydarzenie to miało miejsce w 1773 roku. Pomysł zainicjowana święta upamiętniającego ten fakt narodził się w środowisku Związku Nauczycielstwa Polskiego w 1952 roku. Oficjalnie Dzień Nauczyciela ustanowiono w 1972 roku wraz z opracowaniem Karty Praw i Obowiązków Nauczyciela. W 1982 roku nazwę święta zmieniono na Dzień Edukacji Narodowej, który obejmuje nie tylko samych nauczycieli, ale „wszystkich pracowników oświaty”. Upowszechnił się również zwyczaj, zgodnie z którym środowisko szkolnictwa wyższego obchodzi swoje święto 5 października, czyli w Światowy Dzień Nauczyciela.

Dzień Nauczyciela ma na celu podkreślenie wagi zawodu nauczyciela, który wiąże się nie tylko ze sprawowaniem funkcji dydaktycznej, ale również wychowawczej. Tego dnia na cześć pedagogów we wszystkich szkołach organizowane są uroczyste apele i gale. Dzieci i młodzież szkolna wręczają nauczycielom kwiaty oraz drobne upominki. Ponadto 14 października każdego roku praktykowany jest zwyczaj wręczania najbardziej zasłużonym pedagogom specjalnych nagród przez Ministra Edukacji Narodowej. Są to Medale Komisji Edukacji Narodowej, Krzyże Zasługi, a także Nagrody Ministra Edukacji Narodowej. Podobne nagrody dla nauczycieli fundują również kuratoria, władze samorządowe i dyrektorzy instytucji dydaktyczno-wychowawczych. Obchody Dnia Nauczyciela mają obecnie szczególne znaczenie społeczne, ponieważ prestiż i autorytet tego zawodu zdaje się coraz bardziej podupadać. Tym bardziej zatem Ministerstwo Edukacji Narodowej dokłada wszelkich starań, by zaprezentować i nagrodzić wybitnych pedagogów.

Comments are closed

top
Miejskie Przedszkole nr 15 w Oświęcimiu